W dniach 23-26.10. 2014r., w Berlinie, odbyły się największe na świecie targi poświęcone transportowi szynowemu – InnoTrans. Dla Dellenera – globalnego producenta systemów połączeń międzywagonowych i komponentów, mieliśmy przyjemność zaprojektować technologie, prezentujące innowacyjne rozwiązania w branży transportu kolejowego. Powstałe aplikacje prezentowane były również na APTA EXPO 2014 w Houston.
Naszym celem było jak najlepsze przedstawienie systemów połączeń Dellnera, w tym najnowszego przejścia międzywagonowego oraz sprzęgów – urządzeń łączących pojazdy szynowe. Odpowiednio dobrane technologie umożliwiły prezentację wysoce specjalistycznych rozwiązań w interesujący sposób, nie ujmując nic z ich wartości merytorycznej.
Do przedstawienia właściwości najnowszego przejścia międzywagonowego zaprojektowaliśmy jego wirtualny odpowiednik na Oculus Rift, dodatkowo udźwiękowiając wizualizację. Po nałożeniu okularów wirtualnej rzeczywistości użytkownik przenosił się do wnętrza jadącego pociągu. Gdy docierał do przejścia między wagonami pojawiały się ikony reprezentujące dziewięć unikatowych cech zastosowanych przez Dellnera. Po skierowaniu wzorku na daną ikonę, wyświetlane były treści wyjaśniające zaimplementowane rozwiązania, m.in. poprzez informacje tekstowe, animowane strzałki, modele 3D , animacje, podświetlenia, ekspozycję kolorami, wykresy. Działanie przejścia międzywagonowego na zakrętach przedstawiono poprzez wierną animację jego ruchów w trójwymiarze. Aby ta właściwość mogła zostać lepiej zrozumiana przez użytkowników aplikacji, w przejściu pojawiła się wygenerowana w 3D torba podróżna. Dzięki temu zabiegowi widz lepiej rozumiał jak zachowują się przedmioty stojące w przejściu. Wysoki standard tłumienia dźwięków został zaprezentowany poprzez połączenie wrażeń wizualnych i słuchowych. Użytkownik aplikacji doświadczał obniżającego się natężenia dźwięków w słuchawkach, przy jednoczesnej zmianie barwy wagonu na kojący, zielony kolor.
Drugą aplikację przygotowaliśmy do prezentacji informacji o producencie oraz rozwiązaniach sprzęgowych. Dzięki wykorzystaniu monitora dotykowego oraz technologii leap motion, użytkownik mógł sterować aplikacją za pomocą dotyku oraz ruchów swoich dłoni. Aplikacja umożliwiał nie tylko odczytanie treści, ale również odtwarzanie filmów i podgląd modeli komponentów Dellnera w 3D. Odpowiednio zaprogramowane gesty, umożliwiały gościom targów interaktywny odbiór wysoce specjalistycznych treści. Dodatkowym elementem aplikacji był screensaver w postaci ‘chmurek‘ augmented reality. Poprzez implementację oprogramowania do wykrywania ruchu, użytkownikom, którzy znaleźli się w obszarze działania urządzenia, wyświetlały się ponad głowami komunikaty reklamowe nawiązujące do technologii. Ten prosty zabieg pozwolił uzyskać doskonałe rezultaty gromadząc wielu gości targów przy stoisku producenta.
Aplikacje powstały przy współpracy z agencją Real Time Experience.